Igen és most mindenki egyszerre kapott vérszemet a cikk címét elolvasva. Na de, hogy lehet egy környzetmérnöknek ilyent írni, hogy szemét??? A hulladék nem más, mint az emberi tevékenységnek a velejárója. A természetben nem létezik olyan, hogy szemét vagy hulladék. Amit a természet kitermel magából azt mind újra felhasználja, hogy a saját életét könnyebbítse meg.
Gondoljunk csak bele egy nagyon egyszerű példába: a fák ősszel lehullatják a leveleiket, amiből komposztot készítenek maguknak, hogy a következő évben is legyen elég tápanyaguk. Ezeket a folyamatokat, bogarak végzik el – giliszták. Ezeket a gilisztákat, a madarak megeszik. Az ürülékük még egy kicsit megtrágyázzák, a talajt. A madarakat megeszik a rókák és a rókákat pedig valami nagyobb ragadozó áldozatáúl esnek vagy meghalnak és elkezdenek rohadni és ezzel is tápanyagot biztosítanak a talajnak. Semmi sem vész kárba csak átalakul. Pont ezért olyan fantasztikus és kifinomult a természet.
(Igen tudom, nem ez a legjobb módja az illustrációnak :P)
Az ipari forradalomnak köszönhetően, egyre nagyobb teret hódított a kényelem az életünkbe. A szintetikus anyagok kifejlesztése volt az akkori idők legnagyobb találmánya viszont a XXI. század legnagyobb környezeti problémája.
Megveszünk egy PET palackos üdítő italt és utána, pedig mint jó polgárok remélhetően, beletesszünk egy szemet kukába. Ezzel megnyugtattuk a lelkiismeretünket, hogy mi mindent megtettünk, a környezetünkért. De azt senki sem veszi figyelembe, hogy mi történik miután elszállítják a hulladék lerakóba.
Több ezer tonna hulladékot termelünk évente, ami évenkénti 10% növekedést mutat. A Csendes óceánon akkora hulladéksziget van, amit el sem tudunk képzelni. A hulladék komplex összetételének köszönhetően csak kis százaléka kerül újra hasznosításra. A hulladék lerakóba, összepréselik majd lefedik földel. Az ebből keletkező metán gáz és a különböző toxikus anyagok pedig a talajt szennyezik. Ez idővel kimosódik a talajból és az ivóvizeinkbe kerül vagy a felszín alatti édesvíz készleteinket mérgezik meg. De ez a jobbik eset, ha lehet ezt mondani. A másik bevett szokás nem más mint, a hulladék elégetése. Ebből igaz, hogy energiát termelünk, viszont a befektetett energia, pénz és nyersanyag, amit az előállításba fektetünk eltörpül amellett, hogy mennyit kapunk vissza.
Észre kell vegyük, hogy globális hulladék krízisben vagyunk, ami a világon minden hol jelen van. A legnagyobb kérdés, amit minden ember fel kell tegyen magába, hogy miért éri meg hatalmas erőforrást belefektetni abba, hogy egyszerhasználatos termékeket készítsünk? Sajnos az emberi mentalitás nem olyan, mint a természeté, ahol nem létezik hulladék de TEHETÜNK ellen.
Itt az idő, hogy változtassunk szokásainkon és hogy a hulladékra ne egyszerhasználatos valamiként tekintsünk, hanem értékként. Ha egy egyszerű értékrendváltozást csinálunk életünkbe akkor meg fog változtatni minden, amit a hulladékról gondoltunk. Jelen pillanatba, a hulladék negatív jelentéssel bír. Büdös, koszos, felesleges, olyan mitől meg szeretnénk szabadulni. A hulladék nem lineáris, hanem egy ciklikus folyamat egyik pontja.
Az újrafelhasználás vagy más néven a használt termékek vásárlása, talán a legjobb megoldás arra, hogy észre vegyük a hulladékba rejlő kincset. Kinőtem már egy kabátot viszont jó állapotba van, nem fogom eldobni a kukába hanem értékesítem. Én már évek óta csak pár ruhadarabot veszek újonnan a többit mind second handekből. Igaz, hogy kell egy kicsit utána járni de ahogy az újonnan vásárolt ruháknál is. De megspórolhatunk pénzt és persze nem kerül a hulladék közé az a ruhadarab, ami másnak már nem kellett. De persze nem lehet mindent ezzel a módszerrel megoldani. Ott van például a csomagoló anyagok.
A továbbhasznosítás pont az ilyen hulladékokat használja fel. Nem egy új dolog mivel a természet is ezt csinálja, csak nekünk egy kicsit bonyolultabb. Van egy német cég, ami a PET palackból szálakat készít, ezeket tömöríti és a 3D nyomtatóhoz biztosít így alapanyagot. Vagy ugyancsak a PET palackot beolvasztják és csinálnak belőle szemeteskukákat vagy szőnyegeket. Sajnos vannak olyan hulladékok, amiket nem lehet egyből továbbhasznosítani hanem először elemeire kell szedni és majd csak utána lehet belőle újabb háztartási eszközöket készíteni.
De ami a legnehezebb viszont a legjövedelmezőbb az nem más, mint a hulladékcsökkentése. Ez azt feltételezi, hogy nem vásárolnunk meg annyi mindet vagy hosszú élettartamú termékeket vásárlunk. De akkor szembe kell nézzünk a gazdasági fejlődés csökkenésének a hatásaival, mivel a gazdaságot a fogyasztás határozza meg. Ha kevesebbet fogyasztunk akkor megtorpan a gazdaság és lelassul a gazdasági és technológiai fejlődés. Ezzel együtt tudunk élni, hogy a Földet jobb helyé tegyük? Gondolom mindenki megválaszolta a kérdést, önmagába.
Viszont én nagyon bízok az emberekben és ha nem is a csökkentés mellett tesszük le a voksunkat akkor legalább lendítsük fel a továbbhasznosítás üzletét.