Ezt a filmet mikor láttam én 10 éves voltam. Nem igazán tudtam akkor, hogy mi az a globális felmelegedés vagy hogy mennyi igaz a filmből, de engem teljesen megvett kilóra. Igy 13 évvel később, csak fogom a fejem, hogy hogyan lehettem ennyire buta és naiv.
Erre a filmre nincs jobb szó, mint a népbutitás. Olyan mély és komoly a tudományos háttere a filmnek, hogy arra szavakat nem találok. El tudom képzelni hogyan jött az ötlet a filmre. Felhívták a Fox vezérigazgatóját, nagy fejesek (de nem a kormánytól) és azt mondták: kell gyártani egy propaganda filmet, ami a tudományos köntösbe bújtatja a globális felmelegedést. Egy kis pánikkeltés, nép riogatás és ebből pénzt tudunk csinálni. A Fox belement, kerestek egy nagyon jó rendezőt és belepumpáltak egy kis tőkét. És woálááá kész lett a Holnapután.
A történet nagyon egyszerű, Jack Hall paleoklimatológus rájön arra, hogy az Antarktiszon leszakadó országméretű jégtömb beindított egy olyan globális klímaváltozást ami jégkorszakhoz fog vezetni. A kormánnyal való szembenállás meg van fűszerezve a családi drámával mivel fiát is meg kell mentenie, aki éppen New York-ban rekedt.
Az egész folyamat a Golf-áramlattal kezdődik, ami meleg vizet szállít az Atlanti-óceán északi részére és hideget vissza. A leszakadt jégtömb lelassítja, majd megakassza az áramlás. A meleg elakad a trópusokon és a sarkvidék és az egész északi félteken egyre hidegebb lesz és kialakul a szupervihar. Áradások lesznek majd megfagy minden. Ez a folyamat egy nap alatt történik meg. A sztratoszféra helyet cserél a troposzférával és jégkorszak következik. Szuperhurikánok szétszedik a Hollywood feliratot és Japánba focilabda méretű jégeső esik.
Na és kezdjünk neki az egésznek. Ez az egész fizikailag lehetetlen.
Golf-áramlat csak akkor állna meg, ha mindent kikapcsolnánk egy kapcsolóval. Se szél, se Föld forgása vagy simán egyszerre mind a kettőt. A sztratoszféra csak akkor lehetne a troposzférába, ha azt, amit termodinamikának nevezünk, mint fizikai törvények nem léteznének. A jégeső hullásnál pedig felnevettem, pedig úgy ostromolja a népet, hogy elszégyelltem magam egy kicsit. A jég nem érheti el a focilabda méretet, mert a gravitáció és a surlódás korlátozza. A vízszint növekedése a Grönlandi jégtakaró elolvadásának az eredménye. Az egyik tudós azt mondta, hogy az óceán 25 láb (7.6 méter) másodpercenkénti növekedést mutat. Kérdezem én azt meg hogyan?
A kreatívokat ráeresztették egy adag tudat módosítóra.
Nem akarok mélyen belemászni a bakikba mert van bőven és fájdalmasok, de hadd említsek meg még egyet: a NASA tudósa Janet Tokada figyelemmel kíséri a vihar műholdas adatait. Megjegyzi, hogy a hőmérséklet csökken a viharban, amelynek mértéke 10 fok másodpercenként. Kérdem én milyen mértékegységbe méri? : )) de függetlenül, hogy mibe méri egyszerűen lehetetlen. Míg kimondta ezt a mondatot körülbelül 30 fokkal csökkent a hőmérséklet. Ami biztos, hogy ilyen vihar nem történhet meg a valós világba.
A film producere és a Fox is úgy nyilatkozott, hogy a film premierje előtt, hogy fel akarják hívni a figyelmet a változásra és tudatosítani akarja a globális felmelegedés hatásait. Szerintem nem sikerült. Drága Fox, nem lett volna olyan nagy dolog átadni a forgatókönyvet egy klimatológusnak vagy egy tudományos tanácsadó csoportnak.
A film komoly tudományos hibákat vétett és sajnos nem akart több lenni, mint egy nagyon látványos film. Sajnálatos mivel, sok mindet elhiszünk abból, amit látunk nap mint nap. De pont ezért kell kritikusan tekinteni mindenre és jól utána nézni, hogy megtudjuk mennyi a valóság alapja.
Sajnos ez a film a Richter-skálán csak egy 4-es magnitúdójú és a rengés ereje pedig gyenge.